کارگاه‌ها

 جهت ارسال پیشنهاد کارگاه‌ها فرم زیر را تکمیل فرمایید و به آدرس ایمیل monazzah@ipm.ir ارسال فرمایید.

دریافت فرم پیشنهاد کارگاه

 جهت ثبت نام در کارگاه‌ها لطفا به صفحه‌ی مربوط به ثبت نام در کنفرانس مراجعه بفرمایید.

کارگاه‌های برنامه‌ریزی شده در کنفرانس ملی انفورماتیک ایران

کارگاه شماره‌ی یک- زمان: جمعه 27 دی ماه 1398 ساعت 9:00 الی 12:30
سیستم عامل برای مراکز داده
چکیده امروزه مدیریت منابع سخت افزاری و نیازهای نرم افزارهایی که بر بستر فضای ابری در مراکز داده به کار گرفته می‌شوند، یکی از چالش مهم به حساب می‌آید. وجود هزینه‌های مالی و نیروی انسانی که باید به کار گرفته شوند تا نرم افزارهای با پشته‌های پیچیده را مدیریت کنند، ضرورت خودکار سازی این قبیل امور را بیش از پیش نمایان می‌سازد. به همین خاطر سیستم عامل‌های سنتی راهکار مؤثری برای مراکز داده نیستند و باید رویکرد جدیدی با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر این گونه مراکز ارائه شود. در این کارگاه ابتدا به معرفی وظایف سیستم عامل پرداخته خواهد شد. سپس به معرفی تعدادی از سیستم‌های عامل که برای مراکز داده ارائه شده‌اند پرداخته خواهد شد و از جنبه‌های گوناگون با یکدیگر مقایسه خواهند شد. سپس DC/OS به عنوان یک سیستم عامل توزیع شده متن باز مبتنی بر هسته Apache Mesos معرفی خواهد شد. DC/OS قادر است ماشین‌های مختلف در فضای ابری را مدیریت کند، کانتیرها و سرویسهای توزیع شده را مستقر کند، و برنامه‌های مورد نظر را با زمانبدی خودکار بر روی منابع توزیع کند. از دیگر ویژگی‌های این سیستم عامل، مدیریت شبکه، کشف سرویس‌ها و منابع جدید و مدیریت خطاهای اتفاق افتاده بر روی ماشین‌ها است.
ارائه دهنده دکتر محمود نادران، استادیار گروه کامپیوتر، دانشکده مهندسی، دانشگاه شهید چمران اهواز
کارگاه شماره‌ی دو - زمان: جمعه 27 دی ماه 1398 ساعت 14:00 الی 17:30
بسترهای نوین پردازشی برای سیستم های هوشمند نوظهور
چکیده پردازنده‌های هوشمند نسل جدیدی از پردازنده‌ها هستند که برای پردازش‌های مبتنی بر گراف در حوزه‌ی هوشمندی سیستمها و یادگیری ماشین مورد توجه قرار گرفته‌اند. این پردازنده‌ها با شکستن طلسم 70 ساله برنامه‌نویسی گام به گام برای توصیف چگونگی عملکرد سیستمها، تحول شگرفی در این حوزه ایجاد کرده‌اند. در این کارگاه، به بررسی لزوم رشد و توسعه بسترهای پردازشی نوظهور در حوزه‌ی هوش مصنوعی، جهت «تسریع در انجام پردازشها» و همچنین «افزایش دقت» در فرضیه بدست آمده توسط این سیستمها پرداخته می‌شود. تحولاتی که طی سال‌های اخیر به برداشتن گامی نوین در ساخت پردازنده‌هایی مختص به پردازش‌هایی با بار محاسباتی زیاد در حوزه‌ی هوشمندی سیستمها منجر شد نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت. همچنین، به تفصیل مشخصه‌ها و تکنیکهای مورد استفاده در طراحی این نسل از پردازنده‌ها بررسی خواهد شد. پردازنده‌هایی که با توجه به رشد و توسعهی سریع در حوزه‌ی هوشمندی سیستمها هرروزه بخش بیشتری از تحقیقات در این حوزه را به خود اختصاص میدهد. همچنین در ابتدای کارگاه مباحثی به عنوان پیشنیازهایی جهت بررسی لزوم طراحی سخت افزارهای نوین در حوزه‌ی هوشمندی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
ارائه دهنده دکتر حامد فربه، استادیار دانشکده‌ی مهندسی کامپیوتر، دانشگاه صنعتی امیرکبیر
کارگاه شماره‌ی سه- زمان: جمعه 27 دی ماه 1398 ساعت 14:00 الی 17:30
محاسبات بدون سرویس دهنده: ابزارها و چالش‌های پژوهشی
چکیده به تازگی سرویسهای مبتنی بر محاسبات بدون سرویس دهنده محبوبیت بالایی نزد پژوهشگران و فعالان صنعت فناوری اطلاعات یافته است. شرکتهای متعددی مانند گوگل، آمازون و مایکروسافت راهکارهای بدون سرویس دهنده خود را در اختیار کاربران قرار داده اند. این سرویسها توانایی مقیاس پذیری خودکار را دارا بوده و از لحاظ هزینه و زمان نصب و راه اندازی بسیار مقرون به صرفه هستند. اما، چالش های فراوانی پیش روی این سرویس‌ها قرار دارد تاجائیکه به موضوعی بحث برانگیزی نزد منتقدان بدل شده اند. اما بسیاری از پژوهشگران و موسسات معتبر پیش بینی می کنند با بررسی و حل این چالش ها، محاسبات بدون سرویس دهنده در آینده نزدیک چهره اصلی محاسبات ابری خواهد شد. هدف این کارگاه یک روزه آشنایی دانشجویان و پژوهشگران با ابزارها و چالش‌های محاسبات بدون سرویس دهنده است. شرکت کنندگان در طول جلسات و سخنرانی‌ها با اهمیت موضوع، چالش‌های پیش رو و فرصت‌های پژوهشی آشنا خواهند شد. همچنین ابزارها و تکنیکهای جدید در راستای این موضوع معرفی شده و آموزش داده خواهند شد.
ارائه دهنده دکتر حسین شفیعی، پژوهشکده‌ی علوم کامپیوتر، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM)
کارگاه شماره‌ی چهار - زمان: جمعه 27 دی ماه 1398 ساعت 9:00 الی 12:30
یادگیری تقویتی
چکیده در این کارگاه ابتدا به الگوریتم‌های کلاسیک یادگیری تقویتی اشاره خواهد شد و در ادامه به بررسی یادگیری تقویتی بوسیله شبکه‌های عصبی عمیق پرداخته خواهد شد. نحوه پیاده‌سازی این الگوریتم‌های بوسیله زبان برنامه‌نویسی پایتون نیز بررسی خواهد شد. از جمله اهداف این کارگاه می‌توان به آشنایی با الگوریتم‌های کلاسیک یادگیری تقویتی، آشنایی با شبکه‌های عصبی و شبکه‌های عصبی عمیق در یادگیری تقویتی، و نحوه پیاده‌سازی الگوریتم‌‌های تقویتی در زبان برنامه‌نویسی پایتون اشاره کرد.
ارائه دهنده مهندس حمیدرضا سلطانعلی زاده ملکی، محقق در مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هوش مصنوعی دانشگاه تهران
کارگاه شماره‌ی پنج- زمان: جمعه 27 دی ماه 1398 ساعت 9:00 الی 12:30
شبکه‌های ارتباطی توان پایین (Low Power) و نقش آنها در توسعه سرویسهای اینترنت اشیاء
چکیده طی چند سال گذشته توسعه اینترنت اشیاء (Internet of Things, IoT) به عنوان یکی از روندهای اصلی فناوری، بخشهای مختلف زندگی ما را تحت تأثیر قرار داده است و پیشبینی می‌شود این تغییرات در دهه آتی با شتابی بیشتر ادامه یابد. شهر هوشمند، ساختمان‌های هوشمند و صنعت هوشمند برخی از مهمترین نمودهای این تغییرات هستند که از آن با عنوان انقلاب صنعتی چهارم نیز یاد می‌شود. در این میان فناوریهای ارتباطی توان پایین (Low Power) نقشی کلیدی را در توسعه سرویسهای اینترنت اشیاء بر عهده دارند و شاید بتوان آنها را مهمترین عامل رشد IoTدانست. از جمله این فناوری‌ها در برد بالا(Long Range) می‌توان به فناوری LoRaWANو در برد پایین (Short Range)به فناوری های ZigBeeو Z-Wave اشاره کرد. در این کارگاه پس از مروری بر روند توسعه اینترنت اشیاء و معماری سرویسهای IoT، مرور دقیقتری بر فناوری‌های ارتباطی توان پایین اینترنت اشیاء خواهیم داشت. در پایان به‌عنوان یک نمونه عملی، فرآیند ارسال دیتا از طریق این فناوری‌ها در کارگاه بررسی و انجام می‌شود.
ارائه دهنده مهندس محمد صادق ضیغمی، مدیر واحد سخت‌افزار شرکت راهبران اینترنت اشیاء (لینکپ) و دانشجوی دکتری مهندسی برق کنترل دانشگاه علم و صنعت ایران
کارگاه شماره ی شش- زمان: جمعه 27 دی ماه 1398 ساعت 9:00 الی 12:30
مدیریت خدمات فناوری اطلاعات
چکیده در سال های اخیر و همراه با ظهور مدل های جدید کسب و کار، فناوری اطلاعات، جایگاه قابل ملاحظه ای در ایجاد و توانمندسازی کسب و کارهای نوین پیدا نموده است. علاوه برآن نقش فناوری اطلاعات در ساختار کسب وکارهای سنتی ارتقا یافته و دیگر به عنوان یک ابزار پشتیبانی “هزینه بر” بشمار نمی رود. همزمان، ارتقای کیفیت خدمات و محصولات به عنوان یک مزیت تمایز حرفه در بازارهای رقابتی محسوب می شود. در چنین شرایطی راهبری و مدیریت خدمات فناوری اطلاعات اهمیت قابل ملاحظه ای نموده و بسیاری از مدیران ارشد سازمان ها و فناوری اطلاعات دریافته اند که روش های سنتی مدیریت و ارایه خدمات فناوری اطلاعات، پاسخگوی نیازهای آنها در این شرایط نمی باشد و استفاده از استانداردها و چارچوب های مدیریت خدمات فناوری اطلاعات ITSM را دردستور کار خود قرارداده اند. در کشور ما طی ۱۵ سال اخیر تعدادی از سازمان ها و شرکت ها اقدام به پیاده سازی چارچوب های مدیریت خدمات فناوری اطلاعات از جمله ITIL نموده اند. حوزه مدیریت خدمات فناوری اطلاعاتITSM در کشور به دلایل مختلف با موفقیت ها و شکست هایی همراه بوده است و در برخی از موارد تجربیات ناموفق آن باعث شده تا مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات در بهره گیری از چارچوب ITIL دچار تردیدهای شوند. این درحالی است که آمارها نشانگر آنست که چارچوب ITIL در دنیا پرکاربردترین و اجرایی ترین چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات در دنیا محسوب می شود. در چنین شرایطی لزوم به اشتراک گذاری تجربیات موفق و ناموفق پیاده سازی چارچوب ITIL توسط صاحبنظران این حوزه ضروری بنظر می رسد. در همین راستا کارگاه آموزشی ارایه تجربیات پیاده سازی چارچوب ITIL در کشور با ارایه یک مورد مطالعه موردی(Case Study) در یکی از سازمان های پیشرو در زمینه بکارگیری این چارچوب طراحی شده است.
ارائه دهنده حمید گردش، مشاور و مدرس بین المللی ITIL،سرپرست گروه راهبری و مدیریت خدمات انجمن انفورماتیک، مدیر عامل شرکت ویرا جهان سیستم
کارگاه شماره ی هفت- زمان: جمعه 27 دی ماه 1398 ساعت 14:00 الی 17:30
تحول دیجیتال و نقس سازمان‌ها ارگان‌ها در آن
چکیده در این کارگاه ضمن ارائه مفاهیم پایهای تحول دیجیتال، مروری بر مولفه‌های اصلی و کلیدی آن می‌شود؛ و نشان داده می شود که تحول دیجیتال قبل از اینکه به فناوری مربوط باشد به فرایندها، عملیات سازمان‌ها و شرکت‌ها و تعامل آن‌ها با مشتری و تاثیر فناوری‌های دیجیتال براین مولفه‌هاست. سپس با بررسی نتایج نظرسنجی‌های برخی موسسات پیشرو در این زمینه، روندها وچالش‌های پیاده سازی تحول دیجیتال بررسی می‌شود. سرانجام شرکت‌کنندگان با یک متدولوژی چگونگی تدوین استراتژی تحول دیجیتالی آشنا می‌شوند.
ارائه دهنده بتول ذاکری، مشاور مستقل