کارگاه‌ها

 جهت ارسال پیشنهاد کارگاه‌ها فرم زیر را تکمیل فرمایید و به آدرس ایمیل monazzah@ipm.ir ارسال فرمایید.

دریافت فرم پیشنهاد کارگاه

 جهت ثبت نام در کارگاه‌ها لطفا به صفحه‌ی مربوط به ثبت نام در کنفرانس مراجعه بفرمایید.

کارگاه‌های برنامه‌ریزی شده در کنفرانس ملی انفورماتیک ایران

کارگاه شماره‌ی یک: سیستم عامل برای مراکز داده
چکیده امروزه مدیریت منابع سخت افزاری و نیازهای نرم افزارهایی که بر بستر فضای ابری در مراکز داده به کار گرفته می‌شوند، یکی از چالش مهم به حساب می‌آید. وجود هزینه‌های مالی و نیروی انسانی که باید به کار گرفته شوند تا نرم افزارهای با پشته‌های پیچیده را مدیریت کنند، ضرورت خودکار سازی این قبیل امور را بیش از پیش نمایان می‌سازد. به همین خاطر سیستم عامل‌های سنتی راهکار مؤثری برای مراکز داده نیستند و باید رویکرد جدیدی با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر این گونه مراکز ارائه شود. در این کارگاه ابتدا به معرفی وظایف سیستم عامل پرداخته خواهد شد. سپس به معرفی تعدادی از سیستم‌های عامل که برای مراکز داده ارائه شده‌اند پرداخته خواهد شد و از جنبه‌های گوناگون با یکدیگر مقایسه خواهند شد. سپس DC/OS به عنوان یک سیستم عامل توزیع شده متن باز مبتنی بر هسته Apache Mesos معرفی خواهد شد. DC/OS قادر است ماشین‌های مختلف در فضای ابری را مدیریت کند، کانتیرها و سرویسهای توزیع شده را مستقر کند، و برنامه‌های مورد نظر را با زمانبدی خودکار بر روی منابع توزیع کند. از دیگر ویژگی‌های این سیستم عامل، مدیریت شبکه، کشف سرویس‌ها و منابع جدید و مدیریت خطاهای اتفاق افتاده بر روی ماشین‌ها است.
ارائه دهنده دکتر محمود نادران، استادیار گروه کامپیوتر، دانشکده مهندسی، دانشگاه شهید چمران اهواز
کارگاه شماره‌ی دو: بسترهای نوین پردازشی برای سیستم های هوشمند نوظهور
چکیده پردازنده‌های هوشمند نسل جدیدی از پردازنده‌ها هستند که برای پردازش‌های مبتنی بر گراف در حوزه‌ی هوشمندی سیستمها و یادگیری ماشین مورد توجه قرار گرفته‌اند. این پردازنده‌ها با شکستن طلسم 70 ساله برنامه‌نویسی گام به گام برای توصیف چگونگی عملکرد سیستمها، تحول شگرفی در این حوزه ایجاد کرده‌اند. در این کارگاه، به بررسی لزوم رشد و توسعه بسترهای پردازشی نوظهور در حوزه‌ی هوش مصنوعی، جهت «تسریع در انجام پردازشها» و همچنین «افزایش دقت» در فرضیه بدست آمده توسط این سیستمها پرداخته می‌شود. تحولاتی که طی سال‌های اخیر به برداشتن گامی نوین در ساخت پردازنده‌هایی مختص به پردازش‌هایی با بار محاسباتی زیاد در حوزه‌ی هوشمندی سیستمها منجر شد نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت. همچنین، به تفصیل مشخصه‌ها و تکنیکهای مورد استفاده در طراحی این نسل از پردازنده‌ها بررسی خواهد شد. پردازنده‌هایی که با توجه به رشد و توسعهی سریع در حوزه‌ی هوشمندی سیستمها هرروزه بخش بیشتری از تحقیقات در این حوزه را به خود اختصاص میدهد. همچنین در ابتدای کارگاه مباحثی به عنوان پیشنیازهایی جهت بررسی لزوم طراحی سخت افزارهای نوین در حوزه‌ی هوشمندی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
ارائه دهنده دکتر حامد فربه، استادیار دانشکده‌ی مهندسی کامپیوتر، دانشگاه صنعتی امیرکبیر
کارگاه شماره‌ی سه: محاسبات بدون سرویس دهنده، ابزارها و چالش‌های پژوهشی
چکیده به تازگی سرویسهای مبتنی بر محاسبات بدون سرویس دهنده محبوبیت بالایی نزد پژوهشگران و فعالان صنعت فناوری اطلاعات یافته است. شرکتهای متعددی مانند گوگل، آمازون و مایکروسافت راهکارهای بدون سرویس دهنده خود را در اختیار کاربران قرار داده اند. این سرویسها توانایی مقیاس پذیری خودکار را دارا بوده و از لحاظ هزینه و زمان نصب و راه اندازی بسیار مقرون به صرفه هستند. اما، چالش های فراوانی پیش روی این سرویس‌ها قرار دارد تاجائیکه به موضوعی بحث برانگیزی نزد منتقدان بدل شده اند. اما بسیاری از پژوهشگران و موسسات معتبر پیش بینی می کنند با بررسی و حل این چالش ها، محاسبات بدون سرویس دهنده در آینده نزدیک چهره اصلی محاسبات ابری خواهد شد. هدف این کارگاه یک روزه آشنایی دانشجویان و پژوهشگران با ابزارها و چالش‌های محاسبات بدون سرویس دهنده است. شرکت کنندگان در طول جلسات و سخنرانی‌ها با اهمیت موضوع، چالش‌های پیش رو و فرصت‌های پژوهشی آشنا خواهند شد. همچنین ابزارها و تکنیکهای جدید در راستای این موضوع معرفی شده و آموزش داده خواهند شد.
ارائه دهنده دکتر حسین شفیعی، پژوهشکده‌ی علوم کامپیوتر، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM)
کارگاه شماره‌ی چهار: یادگیری تقویتی
چکیده در این کارگاه ابتدا به الگوریتم‌های کلاسیک یادگیری تقویتی اشاره خواهد شد و در ادامه به بررسی یادگیری تقویتی بوسیله شبکه‌های عصبی عمیق پرداخته خواهد شد. نحوه پیاده‌سازی این الگوریتم‌های بوسیله زبان برنامه‌نویسی پایتون نیز بررسی خواهد شد. از جمله اهداف این کارگاه می‌توان به آشنایی با الگوریتم‌های کلاسیک یادگیری تقویتی، آشنایی با شبکه‌های عصبی و شبکه‌های عصبی عمیق در یادگیری تقویتی، و نحوه پیاده‌سازی الگوریتم‌‌های تقویتی در زبان برنامه‌نویسی پایتون اشاره کرد.
ارائه دهنده مهندس حمیدرضا سلطانعلی زاده ملکی، محقق در مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هوش مصنوعی دانشگاه تهران
کارگاه شماره‌ی پنج: شبکه‌های ارتباطی توان پایین (Low Power) و نقش آنها در توسعه سرویسهای اینترنت اشیاء
چکیده طی چند سال گذشته توسعه اینترنت اشیاء (Internet of Things, IoT) به عنوان یکی از روندهای اصلی فناوری، بخشهای مختلف زندگی ما را تحت تأثیر قرار داده است و پیشبینی می‌شود این تغییرات در دهه آتی با شتابی بیشتر ادامه یابد. شهر هوشمند، ساختمان‌های هوشمند و صنعت هوشمند برخی از مهمترین نمودهای این تغییرات هستند که از آن با عنوان انقلاب صنعتی چهارم نیز یاد می‌شود. در این میان فناوریهای ارتباطی توان پایین (Low Power) نقشی کلیدی را در توسعه سرویسهای اینترنت اشیاء بر عهده دارند و شاید بتوان آنها را مهمترین عامل رشد IoTدانست. از جمله این فناوری‌ها در برد بالا(Long Range) می‌توان به فناوری LoRaWANو در برد پایین (Short Range)به فناوری های ZigBeeو Z-Wave اشاره کرد. در این کارگاه پس از مروری بر روند توسعه اینترنت اشیاء و معماری سرویسهای IoT، مرور دقیقتری بر فناوری‌های ارتباطی توان پایین اینترنت اشیاء خواهیم داشت. در پایان به‌عنوان یک نمونه عملی، فرآیند ارسال دیتا از طریق این فناوری‌ها در کارگاه بررسی و انجام می‌شود.
ارائه دهنده مهندس محمد صادق ضیغمی، مدیر واحد سخت‌افزار شرکت راهبران اینترنت اشیاء (لینکپ) و دانشجوی دکتری مهندسی برق کنترل دانشگاه علم و صنعت ایران