سخنرانی افتتاحیه و سخنران کلیدی

 سخنران افتتاحیه

 • دکتر ابوالفضل كياني بختياري
 • علم داده و ضرورت بازیابی تعاملی اطلاعات

  با توجه به حجم زیاد اطلاعات تولیده شده بواسطه توسعه فناوری اطلاعات، امروز سئوال اساسی این است که آیا روشی برای بهره مندی و دسترسی سریع به اطلاعات مورد نیاز در میان حجم وسیع داده های عظیم وجود دارد. بازیابی، علمی میان رشته ای است که به بازنمایی، سازماندهی، ذخیره و مدیریت اهداف اطلاعاتی در بافت متنی مرتبط؛ با هدف رفع نیازهای اطلاعاتی، تامین رضایت و تسهیل دسترس پذیری کاربران به اطلاعات می پردازد؛ و مبنای آن تطابق راهبرد جستجو با متون (اعم از تصویر، فیلم، صدا، و ...) ذخیره سازی شده است. از اواسط قرن بیستم، تلاش ها درخصوص توسعه و بهبود سیستم های بازیابی اطلاعات روی ارتقای بازنمایی اطلاعات متمرکز بود، اما درسال های اخیر، محققان به اهمیت نقش کاربر در فرایند بازیابی اطلاعات پی برده اند؛ و اثربخشی سیستم های بازیابی اطلاعاتی را مبتنی بر نحوه تعامل کاربران دانسته اند. و این خط تحقیق که به بررسی کاربران در فرآیند تعامل مستقیم با یک سیستم بازیابی اطلاعات (IR) می پردازد را بازیابی تعامل اطلاعات (IIR) نامیده اند و در واقع حرکت از بازیابی سیستم گرا به بازیابی کار مدار است. تعامل انسان و کامپیوتر در جستجو و بازیابی اطلاعات با حداکثر میزان ربط؛ و نفوذ اندیشه های انسانی در فرایندهای سیستم های ذخیره و بازیابی. بازیابی تعاملی اطلاعات که به آن بازیابی اطلاعات انسانی-کامپیوتری هم گفته می شود به مطالعه و ارزیابی تعاملات مخاطبان با سیستم‌های اطلاعاتی و رضایت آن‌ها از اطلاعات بازیابی شده اشاره دارد. در این ارائه سعی خواهد شد تا ابعاد و ضرورت این علم پرداخته شود.

  بیوگرافی

  دکترای تخصصی مدیریت تکنولوژی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی(MBA) از سازمان مدیریت صنعتی مختصری از سوابق کاری: 1397 (از ابتدای سال تاکنون) عضوهیات مدیره، نایب رییس و مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی مگفا 1395 تا 1396عضو و رییس هیات مدیره مرکز گسترش فناوری اطلاعات ایران( مگفا). ایدرو 1394تا 1396معاون برنامه ریزی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو). 1393تا 1394- مدیر برنامه ریزی راهبردی و بودجه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران. 1393 سرپرست مدیریت حوزه ریاست هیات عامل، ارتباطات و بین الملل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با حفظ پست مدیر برنامه ریزی راهبردی و بودجه. 1392- 1391مدیر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران( ایدرو) 1391 تاکنون- دبیر هیات رسیدگی به تخلفات اداری سازمان ایدرو. 1389-1390 رییس اداره تجزیه و تحلیل اطلاعات حوزه ریاست هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران( ایدرو). 1389-1388 رييس اداره راهبردي منابع انساني سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران ( ایدرو). 1388-1387 مشاور معاون منابع انساني سازمان سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران( ایدرو). مجمع تشخیص مصلحت نظام 1393تاکنون- رییس کمیته صنعت و معدن دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام.

 سخنران کلیدی

 • خانم دکتر مرجان سیرجانی
 • تولید سیستم های سایبرفیزیکی با کمک درستی یابی صوری

  سیستم های سایبرفیزیکی سیستم های پیچیده ای هستند که برای تولید آنها نیاز به متدولوژی های جدید و قابل اطمینان وجود دارد. در اینجا یک متد iterative و incremental برای تولید چنین سیستم هایی ارائه میگردد. در این متد از مستندات مربوط به نیازهای سیستم و همچنین معماری سیستم شروع می‌کنیم، مدل رفتاری با کمک نمودارهای UML و سپس مدل رفتاری اکتور-بنیاد ربکای زمان دار ایجاد میشود. این مدل درستی یابی صوری شده و پس از رفع خطاهای احتمالی به کد قابل اجرا تبدیل میشود. در تمامی این مراحل امکان برگشت به عقب، رفع خطا و همچنین افزایش جزییات وجود دارد. این روش می‌تواند برای مانیتورهای زمان اجرا و سیستم های تطبیق پذیر هم بکار رود.

  بیوگرافی

  خانم دکتر مرجان سیرجانی پروفسور دانشگاه مالاردالن سوئد و بنیانگذار و مسئول آزمایشگاه تحقیقاتی تحلیل سیستم‌های سایبر-فیزیکی است. فیلد تحقیقاتی ایشان شامل بکارگیری روش‌های فرمال در مهندسی نرم‌افزار، مدل‌سازی و درستی یابی سیستم‌های همروند و توزیع شده و سیستم‌های قابل تطبیق است. پروفسور سیرجانی و تیم تحقیقاتی ایشان از پایه‌گذاران درستی یابی صوری برای سیستم‌های اکتور-بنیان هستند. ایشان یکی از ادیتورهای مجله‌ی علمی Science of Computer Programming می‌باشند، و دبیر علمی کنفرانس‌های متعددی از جمله FSEN، SEFM و Coordination بوده‌اند. دکتر سیرجانی از سال 2005 تا 2008 رئیس دپارتمان مهندسی نرم‌افزار دانشکده فنی دانشگاه تهران بوده‌اند و همچنین در میان 50 نفر فارغ‌التحصیل برگزیده دانشگاه شریف در پنجاهمین سالگرد تأطسیس دانشگاه معرفی شده‌اند.